Важливо :: Життя громади :: 26 листопада 2020 10:00 , Олена Круглова
avtopark-sluzhbi-ekstrennoyi-medichnoyi-dopomogi-u-kramatorsku

Нові тарифи, ІТ-система якості та GPS-моніторінг: як реформується швидка допомога у Краматорську

Яких змін набула система екстренної медичної допомоги у Краматорську та Донецькій області в результаті реформування

В України досить високи показники інвалідності та смертності в тих випадках, коли людині потрібна невідкладна медична допомога. Сама система надання екстреної медичної допомоги (ЕМД) наразі не може забезпечити доступну, своєчасну та якісну медичну допомогу у разі раптового погіршення здоров’я через хворобу чи травмування.

Втім, враховуючи ці недоліки, робота КНП «Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» (ОЦЕМД та МК), що розташоване у Краматорську, поступово перелаштовується під нові європейскі стандарти.

Що відбувається у краматорський «швидкій»

Будівля ОЦЕМД та МК у Краматорську

2018 року тут створено навчально-тренувальний відділ підготовки з надання медичної допомоги в екстремальних ситуаціях. 2019 року завдяки участі в Пілотному проекті щодо розвитку системи екстреної медичної допомоги здійснені закупівлі симуляційного обладнання для демонстрації та тренування навчально-тренувального відділу.

Зараз відділ навчає медичних працівників та водіїв, як самого ОЦЕМД та МК, так і працівників інших медичних і немедичних закладів, учнівську молодь навичкам порятунку та підтримки життя хворих та постраждалих, які знаходяться в критичному стані.

автопарк ОЦЕМД та МК у Краматорську

Наприкінці 2019 року всі медичні працівники ЕМД Донецької області на базі відділу пройшли безперервне навчання щодо впровадження нових протоколів лікування.

З листопада 2020 розпочалося навчання водіїв санітарних автомобілів на базі медичних коледжей міст Бахмут та Костянтинівка за спеціальністю «екстрений медичний технік». Це дозволить посилити потужність бригади ЕМД в умовах гострого кадрового дефіциту.

Також триває модернізація диспетчерської системи. Протягом 2017 – 2019 років в Центрі створена єдина оперативно-диспетчерська служба (ОДС) з сучасним програмно-апаратним комплексом. Тепер тут створений колл-центр, де працює нова медична інформаційна система обробки викликів та ведення пацієнтів, моніторингу та управління автомобілями швидкої допомоги на базі GPS.

Контактний центр ОЦЕМД та МК

Це дозволило налагодити взаємодію відокремлених структурних підрозділів з центральним підрозділом області щодо спільної обробки звернень громадян за медичною допомогою та покращити рейтингові показники виїздів.

Налагоджено процес автоматичної передачі телеметричних даних з електрокардіографів самого центрального  підрозділу ОЦЕМД та МК та Обласного центру кардіо та рентгенваскулярної хірургії Краматорська та кардіосудинного центру Маріуполя.

Оперативно-диспетчерська служба ОЦЕМД та МК

Також виконано підключення ОДС до загальноукраїнської ІТ-системи, що контролює якість надання екстреної медичної допомоги ІАС «Централь 103». Щоправда, поки у тестовому режимі, але згодом це дозволить пришвидшити прибуття перших реагувальників та бригад ЕМД.

Для більш ефективного реагування та ефективного перерозподілу викликів, що отримує ОДС, треба вдосконалювати і законодавчу базу. На даний час ОДС і досі у свої роботі зі зверненнями користується постановою Кабміну від 2012 року «Про норматив прибуття бригад екстреної (швидкої) медичної допомоги на місце події».

Нещодавно МОЗ України виніс на громадське обговорення проект нової Постанови.

Реформування екстренної допомоги у Краматорську

Всі ці зміни вічувються на місцевому рівні завдяки реформі національної системи ЕМД. Вона спрямована на підвищення ефективності служби ЕМД до високого рівня норм европейських країн та США.

Для її втілення Кабміном у травні 2019 року була схвалена «Концепція розвитку системи екстреної медичної допомоги». А вже у січні 2020 року було затверджено План заходів щодо реалізації цієї Концепції.

Цей план передбачав реорганізацію організаційно-правової форми закладів ЕМД та заключення договорів за Національною службою здоров’я України (НСЗУ).

Так у Краматорську Комунальна лікувально-профілактична установа «Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» перетворилася в Комунальне некомерційне підприємство.

Директор КПН "ОЦЕМД та МК" Кияшко Ігор Анатолійович

Директор КНП "ОЦЕМД та МК" Ігор Кияшко каже: «Відбуваються глобальні зміни. В нас вже проведений комплекс заходів, на який було витрачено колосальні ресурси засобів та часу. Ми переробили всі установчі документи, зробили нові ліцензії на медичну практику, на обіг наркотичних засобів, переробили всі трудові книжки співробітників, переробили рахунки для отримання фінансування за новою схемою».

На підставі укладеного договору ОЦЕМД та МК тепер фінансується НСЗУ за програмою медичних гарантій за встановленим єдиним тарифом на одиницю населення. Наразі збільшений і розмір цього тарифу.

Ігор Кияшко пояснює: «Наприкінці 2020 року нам надали коштів більше, ніж на його початку. Це, дійсно, добре, що на службу ЕМД звернули увагу як на первинну ланку у боротьбі з епідемією. Наразі ми закриваємо всі свої потреби. У загальноукраїнському масштабі це помітніше. Адже раніше все залежало від можливостей окремого обласного бюджету. Наразі цю різницю між регіонами прибрали. Відповідно це сприятиме і оновленню автопарку у кожному регіоні, і ремонтам приміщень, закупівлі одягу для бригад ЕМД і необхідного обсягу витратних засобів».

Але і за нової системи фінансування існують певні проблеми місцевого характеру. Наразі мережа ОЦЕМД та МК на території Донецької області складається з 7 станцій швидкої медичної допомоги, 24 підстанцій, 49 пунктів постійного базування. За словами заступника директора КНП «ОЦЕМД та МК» з медичної частини Світлани Рязанцевої, складнощі виникають під час взаємодії з органами місцевого самоврядування: приміщення для розташування бригад не відповідають санітарним нормам, відсутні капітальні ремонти приміщень, відсутні гаражі, існує нестача медичних та немедичних кадрів тощо.

Проблему кадрового дефіциту підтверджує й Ігор Кияшко: «З будь-якої системи, і в нас також, йде природній відтік працівників: хтось через вік уходить, хтось у пошуках кращого життя звільняється. А на їх місця не приходять нові люди. Проблема є і в професійному рівні нових кадрів: не кожну людину можна прийняти на таку відповідальну роботу, яка служба ЕМД. Через відсутність матеріального стимулювання людей з високим професійним рівнем, з бажанням займатися самоосвітою та рости професійно приходить небагато. Ось за весь 2020 рік до нас в систему Донецької області прийшов тільки один лікар-інтерн».

Чи витримає «швидка» випробування коронавірусом

У без того нелегкий та тривалий процес реформування системи ЕМД додає складнощів і епідемія коронавірусу. Через захворюваність персоналу, у тому числі і через коронавірус, кількість бригад скоротилася на 25-30%.

При цьому кількість викликів залишається стабільно високою – 1000 на добу загалом по області. З них 100 у Краматорську, які обслуговуються фактично 8-10 бригадами з 13 існуючих.

«Не скажу нічого нового. Міністр наш сказав, що медицина працює на межі можливостей. І от наша служба також працює на межі можливостей», - коментує ситуацію директор ОЦЕМД та МК.

Складність виїздів до хворих з підтвердженим або ж підозрою полягає в тому, що через необхідність одягання захисних костюмів виїзд за викликами дещо затримується. І в загалі працювати у ньому складно довгий час, а медикам ЕМД часто доводиться транспортувати хворих на доволі великі відстані до інших міст області, якщо диспетчеру не вдається знайти вільне місце у місцевому стаціонарі. Враховуючи ще й емоціональну складову та важкі випадки, коли доводиться тривалий час транспортувати пацієнта, який потребує постійної кисневої чи медикаментозної підтримки, працювати дуже складно.

Хоча сама по собі логістична проблема існувала і до епідемії. Світлана Рязанцева розповідає: «В багатьох містах та районах спеціалізована медична допомога хворим надається в підрозділах однієї лікарні, які юридично їй підпорядковані, але  розташовані в різних будівлях та в різних кінцях міста або району.

Бригади ЕМД вимушені перевозити пацієнтів між відділеннями на значні відстані, що супроводжується, по-перше, відтермінуванням надання спеціалізованої медичної допомоги хворими і, по-друге, нераціональним використанням ресурсів (час обслуговування виклику, паливно–мастильних матеріалів, амортизації санітарного транспорту)». 

На сьогоднішній день співробітникам підприємства все ж таки вдається працювати без великих затримок. Але спрогнозувати, чи витримає система значне збільшення викликів через поширення коронавірусу Ігор Анатолійович не береться: «Якщо ми всі разом одночасно захворіємо, то шансів на позитивний перебіг у всіх буде менше. В нас по області серед тієї тисячі викликів «ковідніх» 150. Наразі нам важко, але ми це долаємо. А якщо «ковідних» викликів буде тисяча за один день, то складно сказати, як ми з цією тисячею впораємся. Чи витримають люди, чи витримають машини та апаратура?»

І додає: «Тому я закликаю всіх поводитися обережніше та виконувати протиепідемічні правила: обмежувати контакти, переходити на віддалені форми роботи там, де це можливо. Мити руки, носити маски. Слідкувати за своїм здоров’ям, приймати вітаміни та повноцінно харчуватися. Максимально намагатися не захворіти».

Проект “Висвітлення медичної реформи у Бахмуті, Краматорську та Костянтинівці» впроваджується за підтримки Медійної програми в Україні, яка фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews.

Інші статті на цю тему

Andrej-Petrichenko

Начальник Отдела здравоохранения Краматорского горсовета Андрей Петриченко рассказал о том, каких новшеств можно ждать в сфере здравоохранения Краматорска в текущем году

pozhar-skorye 6

Ще чотири автомобіля отримали пошкодження

ambulancecover

На «швидкі» для українського Сходу зібрали кількасот тисяч франків

коментарі